top of page

Для маленьких "Чомусиків"

Сніг — що це таке?

Ти вже знаєш, що водяна пара, коли остигає, перетворюється на краплинки води. А високо над землею, де дуже холодно, водяна пара, не встигнувши перейти у воду, одразу перетворюється на крихітні крижинки. Вони малі, як пилинки. Їх і називають алмазним пилом. Якщо мороз не дуже сильний, льодяні пилинки, потрапивши в хмару, обростають новими голочками, стають усе більшими й більшими та набувають вигляду знайомих нам сніжинок. Вони схожі на білі зірочки. Схопи кілька сніжинок на рукавичку й роздивися добре. Вони ніби мереживні, усі різні, із тонкими променями й пелюстками, як у найніжніших квітів. Коли взимку погода м'яка, сніжинки злипаються, й створюються густі пухнасті пластівці. Тому-то сніг часто й називають лапатим. Він укриває землю пишною білою ковдрою.Пробіжи по доріжці в ясний морозний день. Чуєш, як сніг скрипить під ногами? Як ти думаєш, чому?Це руйнуються у тебе під ногами маленькі промені холодних зірочок. А оскільки руйнується їх одразу дуже багато — от ми й чуємо тріск.

Чому сніг білий?

Червоний снігур стрибав з гілки на гілку. Виблискуючи на сонці, сипалися снігові порошинки, а сніг навколо був білий-білий, чистий, пухнастий.Білий сніг... Нічого білішого від нього нема на світі. Недаремно, коли хочуть підкреслити бездоганну чистоту білого кольору, його завжди порівнюють зі снігом: білосніжний лебідь, білосніжні пелюстки лілеї, білосніжне вбрання...У чому ж секрет такої білизни снігу?Мабуть, «винен» у цьому той же різнокольоровий сонячний промінь.Якого кольору лід? Ніякого. Він безбарвний. Чому?Тому що він повністю пропускає крізь себе весь сонячний промінь і лишається безбарвним. Якби лід не пропускав, а цілком поглинав би промені сонця, усі його кольори, ми бачили б його чорним. Але лід не затримує, не поглинає, а лише частково віддзеркалює сонячні промені, бо він прозорий і блискучий.Сніжинки безладно падають одна на одну, лежать пухкою масою, усі разом вони стають непрозорими і тому не можуть пропустити крізь себе весь промінь сонця. Вони повністю його віддзеркалюють нам в очі. Але ж промінь сонця, сонячний зайчик — білий! Тому і сніг ми бачимо білим. Вранці сонячні промені нам здаються золотаво-рожевими, і освітлений ними сніг теж стає золотаво-рожевим. Він може бути і зеленим, і синім, якщо його освітлюють святкові новорічні вогники на ялинках, влаштованих просто неба.Будь-який колір, що падає на сніг, цілком віддзеркалюється сніжинками.Але на сніг звичайно падає сонячне світло. І сніг через те сліпучо-білий, бо він віддзеркалює сонце, найчистіший колір білого сонячного променя.

Як народжуються дощ та сніг ?

«Що важче — пуд води чи пуд каміння?»

Хто не ловив приятеля на такий «гачок» чи не попадався сам на нього!А в давнину це каверзне запитання задавали всерйоз.В один із днів тієї чи іншої пори року камінь і вовну врівноважували. Потім стежили за зміною ваги вовни. Вона легко поглинає і віддає вологу. Коли повітря стає сухішим, вовна легшає, а коли вологішим — важчає.Так і передбачали погоду: полегшала вовна — буде сонячно, стала важчою — попливуть по небу дощові хмари.Хмари утворюються з водяної пари. Водяна пара — невидимий газ. Він не виказує себе, поки у повітрі не з'являться крихітні часточки пилу. Водяна пара осідає на них і перетворюється на маленькі краплинки, такі маленькі, що кожну окремо неозброєним оком не побачиш. Вони й утворюють хмари.Але це не означає, що зараз же піде дощ. Краплинки ще малі. Вони зливаються одна з одною, ростуть...Коли краплинки стають такими важкими, що не можуть триматися в хмарі, починається дощ. Якщо краплинки невеликі, дощ мрячить, якщо великі і їх багато — іде сильний дощ, злива.Сніжинки, як і дощові краплі, теж виникають завдяки водяній парі. Водяна пара піднімається високо над землею, туди, де панує сильний холод, і тут одразу із неї утворюються крихітні крижинки-кристалики. Це ще не ті сніжинки, які падають на землю, вони ще дуже малі.Але шестикутний кристалик весь час росте, весь час збільшується і, нарешті, стає дивовижною зірочкою.Сніжинки повільно, дуже повільно опускаються, вони злипаються і падають на землю у вигляді лапатого снігу.

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

КЕРІВНИК САЙТУ:

Дідура Любов Олексіївна (завідувач)

 

 

© 2024   ДНЗ №25,   м.Умань

 

bottom of page