top of page

Кольорова музика

Людей мистецтва завжди турбувала проблема синтезу музики і кольору. Є таке поняття, як синопсія – це асоціація між зоровими і слуховими враженнями. Зв’язок між звуком і кольором був відомий ще стародавнім народом Китаю, Індії. При співставленні мажору і мінору звичайно виникає відчуття світлотіні: мажор – «світлий лад», мінор – «темний лад».Існує ще таке поняття – як кольоровий слух. Це загальна назва зорово-слухових асоціацій. Посередньою ланкою у винекненні кольорово-музичних асоціацій є емоційно-смислова оцінка темберів і тональностей. При цьому окремі тони і тональності музичних творів асоціюються з певними кольорами. Кольоровий слух залежить від індивідуально-психологічних особливостей музичного сприймання та музичного виховання.

Музика – це передусім мова відчуттів. Знайомлячи дитину з творами яскравого емоційного забарвлення, її спонукають до співпереживання, роздуму про почуте, але діти завжди чекають розповіді про зміст музики. Тому слід використовувати кольорові наочні посібники.

Такі посібники створюють у малюків необхідні зорові уявлення для кращого засвоєння навчального матеріалу. Наочність не лише полегшує пізнавальну діяльність вихованців, а й організовує їх сприйняття, активізує процесс запам’товування. Кольоровіатрибути використовуються в різних видах музичної діяльності. Необхідно порівнювати звуки в музиці з кольорами, а мелодію – з лініями в малюнках.Кольори допомагають і під час вивчення музичної грамоти:

Синій – До, Ре – зелений,

Мі – салатовий, не темний.

Фа – це сонця жовтий зайчик.

Соль – оранжевий, гарячий,

Ля – такий, як мак, червоний,

Сі – рожевим цвітом повний,

У музичній гамі звуки

Як барвисті мильні кульки.

Використання кольорів у музичному вихованні стимулює творчий потенціал особистості. Музично-кольорову творчість дитини слід розуміти не як мету, а як засіб всебічного розвитку. Це дасть позитивні наслідки, які мають важливе значення для індивідуального розвитку дітей.

 

Прочитай вірш і знайди в ньому «веселкові» кольори.

Музична веселка палає над світом,

дарує проміння дорослим і дітям.

Чарівними барвами лагідних звуків

вона огортає бабусь і онуків.

Тепер ви дізнаєтесь, любії діти,

що музика вміє тужити й радіти,

мінитися може у сяйві яснім:

горіти червоно, як мак навесні,

світити оранжевим полум’ям сонця,

постукати жовтим листком у віконце,

в зелене вбрання одягнутися в квітні

і сніг розтопити в струмочки блакитні,

голубити хвилі у синьому морі,

вночі колихать фіолетові зорі...

Здійнявшись над світом, палатиме вічно

незгасна барвиста веселка музична.

 

Чому музику порівняно з барвистою веселкою?

Що може музика і якою вона буває?

КЕРІВНИК САЙТУ:

Дідура Любов Олексіївна (завідувач)

 

 

© 2022   ДНЗ №25,   м.Умань

 

bottom of page